516-410-256 (preferowany SMS) gabinet@slaskipsychiatra.pl

Zamknięcie gabinetów i przejście na konsultacje zdalne

W związku z pandemią COVID-19 moje gabinety będą do odwołania fizycznie ZAMKNIĘTE dla osób z zewnątrz. Wizyty będą odbywać się do odwołania jedynie w formie konsultacji zdalnych (wszystkie wizyty lekarskie nie wymagające bezwzględnego kontaktu osobistego powinny odbywać się w miarę możliwości zdalnie).

Podstawy decyzji o zmianie formy działalności

Ta trudna decyzja została przeze mnie podjęta po analizie rekomendacji polskich oraz zagranicznych instytucji i gremiów eksperckich (m.in. Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Narodowego Funduszu Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego).

Ze względu na brak wystarczającej ilości środków ochrony indywidualnej, które potrzebne są teraz w szpitalach oraz możliwości dezynfekcji gabinetu (i poczekalni) po każdym pacjencie wizyty “twarzą w twarz” obarczone są zbyt wysokim ryzykiem epidemiologicznym – nie jestem w stanie zapewnić ani Państwu, ani sobie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Powiadomienia o odwołaniu wizyty

Pacjentów, którzy otrzymali (lub otrzymają) powiadomienie o odwołaniu wizyty pragnę uspokoić – zmienia się jedynie forma spotkania. Jestem dla Państwa dostępny i służę dodatkowymi wyjaśnieniami (SMS, e-mail). Oczywiście istnieje możliwość przesunięcia wizyty na inny termin lub rezygnacji z wizyty zdalnej, niestety nie jestem w stanie teraz przewidzieć kiedy powróci możliwość konsultacji w gabinecie “twarzą w twarz”.

Harmonogram wizyt zdalnych, metody płatności

Wizyty odbędą się w te same dni oraz o tych samych godzinach, o których miały odbyć się wizyty w gabinecie; na życzenie Pacjenta będzie też możliwość ustalenia nowej daty i godziny telekonsultacji (w miarę możliwości). Płatności za wizytę będzie można dokonać przelewem na konto, przelewem “na telefon” (BLIK) oraz – w niedalekiej przyszłości – za pośrednictwem dedykowanych platform płatniczych (STRIPE lub PAYU). Cena telewizyt wynosi 160 zł za konsultację pierwszorazową oraz 100 zł za konsultację kontrolną. Dla stałych Pacjentów, będących w stabilnym stanie i rezygnujących z wizyty kontrolnej istnieje możliwość wystawienia samych recept (porada recepturowa).

Kto może skorzystać z wizyt zdalnych

Wszyscy pacjenci mogą skorzystać z tego rodzaju wizyty.

Pacjenci już leczeni w moim gabinecie będą mogli korzystać zarówno z konsultacji przez telefon jak i za pośrednictwem komunikatorów sieciowych (Skype, WhatsApp).

Pacjenci pierwszorazowi będą mogli odbyć wizytę jedynie za pośrednictwem komunikatorów sieciowych umożliwiających jednoczesny przesył strumienia dźwięku oraz obrazu oraz po potwierdzeniu tożsamości (np. przez pokazanie dowodu tożsamości do kamery).

Co można zrobić w trakcie wizyty zdalnej i czy zastępuje ona wizytę w gabinecie

Wizyta zdalna w większości przypadków w pełni zastępuje wizytę w gabinecie. W trakcie konsultacji online można wystawić recepty (do realizacji e-recept wystarczy czterocyfrowy kod recepty wraz z numerem PESEL) oraz – w uzasadnionym przypadku zwolnienie lekarskie.

Co z dokumentami w formie papierowej

Jeżeli konieczne będzie wystawienie dokumentu w formie papierowej (np. niektóre zaświadczenia lekarskie) lub dostarczenie mi takowego – przede wszystkim proszę dowiedzieć się, czy dokument papierowy nie może być zastąpiony skanem. Jeżeli będzie zachodziła konieczność odbioru lub dostarczenia mi dokumentu w formie papierowej będzie to możliwe po ustaleniu szczegółów odbioru.

Czym jest COVID-19, dlaczego koronawirus jest groźny, co z maskami, dezynfekcja

COVID-19 to skrótowa nazwa choroby wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2. Ze względu na budowę i charakterystyczny, przypominający koronę słoneczną wygląd, ta grupa wirusów określana właśnie jako “koronawirusy”. Są to wirusy w większości zwierzęce, niestety niektóre z nich przerwały barierę gatunkową i zaczęły szerzyć się także wśród ludzi.

Wirus szerzy się łatwo, zakażenie od osoby chorej jest możliwe do kilku dni przed wystąpieniem objawów choroby, a w niektórych przypadkach obserwujemy zakażenie od osób skąpoobjawowych lub zupełnie bezobjawowych. Ponieważ Polska została uznana przez WHO jako kraj lokalnej transmisji musimy założyć, że każda spotkana przez nas osoba może być potencjalnie zakażona.

Na szczęście ponad 80% osób przejdzie tę infekcję łagodnie i u nich będzie ona nie do odróżnienia od zwykłego przeziębienia. Niestety część chorych wymaga opieki szpitalnej ze względu na rozwijające się objawy ciężkiego zapalenia płuc i niewydolności oddechowej. Zbyt duże nagromadzenie osób wymagających opieki szpitalnej w krótkim czasie może doprowadzić do przeciążenia szpitali i załamania systemu opieki zdrowotnej. Zostając w domu i ograniczając kontakty spowalniamy szybkość transmisji wirusa i dajemy szansę szpitalom na poradzenie sobie z zagrożeniem (tzw. “spłaszczanie krzywej”).

Dobrym – choć przez niektórych ekspertów jeszcze negowanym – sposobem na ograniczenie transmisji jest noszenie masek. NIE MUSZĄ być to maski medyczne – wystarczy zasłanianie nosa i ust gdy przebywamy na zewnątrz w większych skupiskach ludzkich (szaliki, kominy, chusty antysmogowe, maski antysmogowe, maski bawełniane). Ważne jest to, żeby raz założonej maski nie zdejmować do czasu powrotu do domu i NIE dotykać jej rękami (co może na początku sprawiać trudność). Po ściągnięciu (zza głowy, bez dotykania przodu maski czy chusty) należy maskę albo wyrzucić, albo odłożyć w bezpieczne miejsce (np. na arkusz czystego papieru, do woreczka) żeby później ją wyprać lub wyprasować. Wirus ginie też w temperaturze 65-70 stopni, dlatego czasami wystarczy włożyć maskę do piekarnika na czas ok 30 minut. Wyższe temperatury mogą zniszczyć filtr maski, szczególnie jeśli używamy masek o lepszych właściwościach filtrujących.

Poza ochroną dróg oddechowych należy często myć ręce zwykłym mydłem przez przynajmniej 20-30 sekund. Dodatkowo możemy po umyciu także odkazić ręce odpowiednim płynem dezynfekcyjnym – proszę pamiętać, żeby ręce były SUCHE przed nałożeniem płynu (najlepiej wytarte jednorazowym ręcznikiem, np. papierowym). Płyn do dezynfekcji powinien zawierać alkohol (najlepiej etylowy) w stężeniu co najmniej 60%. Powierzchnie można dezynfekować zarówno preparatami alkoholowymi (etanol, izopropanol) jak i wybielaczami zawierającymi podchloryn sodu (mogą być rozcieńczone). Urządzenia elektroniczne najlepiej czyścić alkoholem izopropylowym (np. telefon).

Kiedy gabinet będzie całkowicie zamknięty

Mam nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji, niemniej w przypadku choroby własnej lub oddelegowania mnie do innego podmiotu medycznego w celu zwalczania epidemii (decyzję podejmuje Urząd Wojewódzki) wszystkie wizyty będą całkowicie zawieszone.

Kiedy możliwy będzie powrót do normalnej aktywności

Liczę na to, że epidemia zacznie powoli wygasać, niestety najprawdopodobniej nie stanie się to wcześniej niż na przełomie maja i czerwca (przyjmując wariant optymistyczny). Dobrym źródłem informacji o nowym koronawirusie jest strona rządowa https://www.gov.pl/web/koronawirus